طراحی شومینه و ایده های زیبا

طراحی شومینه و ایده های زیبا برای دکوراسیون منزل شما 

می توان گفت شومینه‌ها در هر دکوراسیونی داخلی افزون بر گرمادهی نقش مهم دیگری نیز بر عهده دارند و آن زیبایی وتوان تاکیدی آنها در فضاست. اما این ابزار دکوراتیو در بسیاری از مواقع با جای گرفتن در مکانی نامناسب، نه تنها به عنوان نقطه تاکید مطرح نمی‌شوند، بلکه با حجمی که از فضا اشغال می‌کنند به عضوی جاگیر و مانع چیدمان اصولی تبدیل می‌شوند؛ چنانکه در بسیاری از آپارتمان‌ها، با ساختن شومینه‌ها در کنج، راه برای چیدمان درست و زیبا بسته می‌شود.

همیشه شومینه‌های غیرکنج، میان دیوار و جداکننده در فضا، چیدمان زیباتری را به ارمغان می‌آورند.

شومینه‌ها معمولا از چهار بخش تشکیل شده‌اند:

۱) سطح زیرین که شومینه روی آن بنا می‌شود

۲) آتشدان

۳) طاقچه

۴) قسمت بالایی یا دودکشهر یک از این اجزاء بنا بر سلیقه افراد، ساختار و سبک فضا، می‌توانند از مصالح گوناگونی ساخته شوند.

برای نمونه سطح پایینی، قسمت آتشدان و طاقچه، می‌تواند از جنس سنگ مرمر تراش خورده و قسمت بالایی از گچ با تزئینات و پوشش رنگ ساخته شده باشد یا تمامی قسمت‌ها می‌توانند از سنگ طبیعی تراش نخورده ساخته شوند.

اما هر چه تزیین شومینه ساده‌تر باشد به سبک مدرن نزدیک تر است. چنانچه امروزه بسیاری از شومینه‌های مدرن همانند قابی روی دیوار یا ظرفی آتشین روی سطح قرار می‌گیرند.شومینه‌ها قابلیت این را دارند که به شیوه‌های گوناگون آرایش و به مرکز توجه نیرومند در فضا تبدیل شوند.استفاده از رنگ‌هااگر شومینه در جای مناسبی قرار دارد، می‌توانید با ایجاد کنتراست رنگی، بین شومینه و دیوارهای اطراف، آن رابرجسته کنید و در مرکز توجه قرار دهید.

برای نمونه، اگر دیوارها، رنگی روشن دارند می‌توانید با رنگی تیره‌تر از دیوارها و اگر دیوارها تیره یا رنگی هستند (منظور یکی از رنگ‌های آبی، سبز، نارنجی و …) می‌توانید با رنگی بسیار روشن یا سفید، تزیین شومینه را در فضا برجسته کنید. در این میان برای ایجاد کنتراست می‌توانید از انواع کاغذ دیواری مناسب سبک منزلتان هم استفاده کنید.

اگر در خانه‌تان شومینه در جای مناسبی قرار نگرفته و برداشتن آن هم برایتان امکان‌پذیر نیست،‌ بکوشید مبلمان را بدون در نظر گرفتن آن چیدمان کنید و تا جایی که امکان دارد روی شومینه را خلوت نگه دارید تا توجه افراد را به خود جلب نکند. در این میان می‌توانید از رنگ‌های گرمی مانند زرد و نارنجی بدون کنتراست کمک بگیرید. اگر تمامی فضا و شومینه بدون کنتراست و با رنگ‌های گرم پوشیده شوند، مرزها محو شده و شومینه کمتر نمایان می‌شود.استفاده از تعادل می‌دانید که تعادل به سه دسته تقسیم می شود‌ : تعادل متقارن، تعادل نامتقارن و تعادل شعاعی.تعادن متقارن تعادن متقارن، تعادلی است که یک سو، آینه سوی دیگر باشد.

این تعادل را می‌توان بالای شومینه با یک جفت از اشیاء دکوری مانند شمع، شمعدان، گلدان و مجسمه آفرید. حال اگر دو جسمی را که برای آفریدن تعادل به کار می‌گیریم تقریبا مشابه و از یک وزن دیداری برخوردار بودند اما دقیقا جفت هم نبودند، باز تعادلی متقارن برقرار است که آن را تعادل متقارن با اندکی تغییر گوییم . پس می‌توانید از این تعادل برای تزئین شومینه استفاده کنید و از دکوری‌های جفت یا مشابه روی طاقچه شومینه بهره بگیرید.

جدیدترین مقالات